Mayoor School british council
Achievements-Scholastic
 
scholastic
 

Achievements- Scholastic


MAYOOR SCHOOL , NOIDA(2016-17)

                           CLASS X - LIST OF STUDENTS GETTING 10 CGPA

Sr No.

Student Name

CGPA

1

CHIRAG GUPTA

10

2

SHIVAANSH SRIVASTAVA

10

3

TEJAL SHARMA

10

4

VARUN JOSHI

10

5

ANANYA SINGH

10

6

AYUSHI ARYA

10

7

JYONA SINHA

10

8

AKSHAT JHA

10

9

SAURAJ GOSWAMI

10

10

SWASTI AGRAWAL

10

11

YASH KUMAR JHA

10

12

DHRUV GUPTA

10

13

JAYESH PUROHIT

10

14

KASHISH KHOSLA

10

15

SOUMYA UPADHYAY

10

16

MALEEHA KHAN

10

17

SHALINI PANDEY

10

18

NALIN BHARGAVA

10

19

AKSHAT JAGGI

10

20

RISHABH MITTAL

10

21

TARU SHARMA

10

22

MOHAMMED  HAZIQ

10

23

PARIDHI AGARWAL

10

24

KHUSHI DHAKA

10

25

SHREYAS KHANDEKAR

10

26

AAYUSH KARTIKEY

10

27

ARYAN CHAUDHARY

10

28

MANAN MISHRA

10

29

RASHID KALIM

10

30

TANISHQA MATHUR

10

16th National Cyber Olympiad , 2nd Level Results

Roll No.

Students Name

Obtained
Marks

Zonal
Rank

International
Rank

Awards Won
International / Zone

UP1614-06-B-048

PRATYUSH VERMA

34

46

367

Merit Certificate

UP1614-06-C-065

ARNAV SINGH

35

41

304

Merit Certificate

UP1614-07-E-122

TANISH MAHESHWARI

40

47

405

Merit Certificate

UP1614-08-A-010

SHREYAS TYAGI

46

3

23

Rs. 2,500 + Zonal Silver Medal + Merit Certificate

UP1614-08-B-033

RITUNJAYA SINGH THAKUR

24

119

1026

Merit Certificate

UP1614-08-D-077

ANUKRITI SACHAN

29

90

747

Merit Certificate

UP1614-08-D-079

DEEPTANSH SHARMA

39

29

175

Merit Certificate

UP1614-09-B-026

PALAK SHARMA

ABSENT

N.A.

N.A.

N.A.

 

 

 

 

 

Unified Cyber Olympiad , 2nd Level Results

 

Students Name

Class

Obtained
Marks

All India
Rank

Awards Won
 

SHREYAS TYAGI

8

43

50

Congratulations! National Achiever(Top 100)

DEEPTANSH SHARMA

8

48

6

Congratulations! National Achiever(Top 100)

HARSHIT GUPTA

9

40

37

Congratulations! National Achiever(Top 100)

7th IEO RESULT 2016-17

SNO

CLASS 1 NAME

MARKS

SCHOOL RANK

 

STATE RANK

 

INTERNATIONAL RANK

AWARDS

1

ANOORA

37

5

 

46

 

223

School Silver Medal + Participation Certificate

2

SUMAIYA FATIMA

39

2

 

12

 

57

Gifts Worth Rs. 1000/- + Medal of Excellence + Certificate of Excellence

3

DISHI JAIN

38

4

 

34

 

156

School Gold Medal + Participation Certificate

4

VAIBHAV B SRIVASTVA

39

1

 

8

 

42

Gifts Worth Rs. 1000/- + Medal of Excellence + Certificate of Excellence

5

ADARSH LATH

37

6

 

58

 

28

School Bronze Medal + Participation Certificate

6

ANAGHA KULKARNI

38

3

 

20

 

100

Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate

7

ASHI JAIN

37

6

 

58

 

281

School Bronze Medal + Participation Certificate

8

RACHNA PANDEY

37

6

 

37

 

166

School Silver Medal + Participation Certificate

9

SHAURYA SINGH

40

1

 

1

 

1

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Merit

10

PRATYUSH DWIVEDI

40

1

 

1

 

1

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Merit

11

VIHAAN AGRAWAL

40

1

 

1

 

1

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Merit

12

RIDDHEE SAXENA

39

3

 

4

 

26

Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Bronze Medal + Merit Certificate

13

SIDDHANT SINGH

40

1

 

1

 

1

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Merit Certificate

14

DAKSHA UPMANYU

38

6

 

7

 

166

School Silver Medal + Participation Certificate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS 3 NAMES

 

 

 

 

 

 

 

1

TEJASVI SINGH WALIA

37

6

 

43

 

195

School Silver Medal + Participation Certificate

2

AANYA RAY

38

4

 

23

 

120

Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate

3

PARIDHI GUPTA

37

5

 

39

 

177

School Gold Medal + Participation Certificate

4

VANSH AGARWAL

39

1

 

6

 

42

Gifts Worth Rs. 1000/- + Medal of Excellence + Certificate of

 

 

 

 

 

 

 

 

Excellence + Merit Certificate

5

SAMIYA SIKKA

38

3

 

15

 

101

Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate

6

SANSKRITI UPADHYAY

37

7

 

48

 

216

School Bronze Medal + Participation Certificate

7

LAKSH ANAND

38

2

 

13

 

85

Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate

8

PARTHAVI DWIVEDI

37

5

 

39

 

177

School Gold Medal + Participation Certificate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS 4 NAMES

 

 

 

 

 

 

 

1

SHAGUN SRIVASTAVA

39

1

 

5

 

12

Rs. 1,000 + Zonal Bronze Medal + Merit Certificate

2

YATHARTH SONI

37

4

 

42

 

134

School Silver Medal + Participation Certificate

3

VATSAL GUPTA

37

5

 

48

 

159

School Bronze Medal + Participation Certificate

4

SHREYASH DURGAPAL

37

3

 

40

 

124

School Gold Medal + Participation Certificate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS 5 NAMES

 

 

 

 

 

 

 

1

ARADHYA KASHYAP

51

2

 

50

 

445

School Silver Medal + Participation Certificate

2

VIDHIKA CHAUHAN

51

3

 

52

 

447

School Bronze Medal + Participation Certificate

3

AAZIF MANSOOR KHAN

52

1

 

33

 

339

School Gold Medal + Participation Certificate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS 6 NAMES

 

 

 

 

 

 

 

1

ANWESHA TRIVEDI

53

1

 

48

 

437

School Gold Medal + Participation Certificate

2

ANANYA ARYA

51

2

 

80

 

740

School Silver Medal + Participation Certificate

3

AMMAR ALI

51

3

 

97

 

823

School Bronze Medal + Participation Certificate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS 7 NAMES

 

 

 

 

 

 

 

1

AMAN SHARMA

53

4

 

69

 

479

School Bronze Medal + Participation Certificate

2

SUSHMIT DAS

55

2

 

29

 

200

School Gold Medal + Participation Certificate

3

SHASHWAT GUPTA

56

1

 

17

 

133

Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS 8 NAMES

 

 

 

 

 

 

 

1

NISHCHAY SHARMA

52

2

 

98

 

754

School Silver Medal + Participation Certificate

2

AKSHITA GUPTA

52

2

 

98

 

754

School Silver Medal + Participation Certificate

3

FATIMA H KHAN

51

3

 

126

 

990

School Bronze Medal + Participation Certificate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS 9 NAMES

 

 

 

 

 

 

 

1

ISHAAN SAI

53

1

 

62

 

589

School Gold Medal + Participation Certificate

2

HARSHIT GUPTA

51

2

 

105

 

928

School Silver Medal + Participation Certificate

3

CHERYL KANUNGO

50

3

 

139

 

1202

School Bronze Medal + Participation Certificate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS 10 NAMES

 

 

 

 

 

 

 

1

VARUN JOSHI

57

1

 

6

 

74

Gifts Worth Rs. 1000/- + Medal of Excellence + Certificate of

 

 

 

 

 

 

 

 

Excellence + Merit Certificate

2

ANANYA SINGH

56

2

 

13

 

121

Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate

3

DOLCY PANDEY

46

5

 

253

 

1879

School Bronze Medal + Participation Certificate

4

DEVANSHI KAPOOR

47

4

 

227

 

1695

School Silver Medal + Participation Certificate

5

SHREYAS KHANDEKAR

52

3

 

67

 

606

School Gold Medal + Participation Certificate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS 11 NAMES

 

 

 

 

 

 

 

1

AREEBA JAMSHED

46

3

 

114

 

1071

School Bronze Medal + Participation Certificate

2

RIYA GUPTA

49

2

 

58

 

566

School Silver Medal + Participation Certificate

11

PRANAVY YADAV

51

1

 

30

 

380

School Gold Medal + Participation Certificate

  • Tauqeer Ali of class IX-E secured Ist International rank in International Sports Knowledge Olympiad 2016-17.
  • NU Innovators Challenge 2016

              Mayoor School, Noida has been selected for the final round of the NU Innovators Challenge 2016 to be held on 20th Jan 2017. The competition was conducted in over 100 schools in Delhi & NCR by HT-Pace along with NIIT University. Students of XII B- Vishal Lakhani, Kamakhya Arora, Diwansh Bhambri, Anam Javed and ShivenTeotia, under the able guidance of Suman Aswal ma'am presented their project on DNA Fingerprinting.

 

UCO LEVEL I (2016-17) RESULT

 

CLASS

Name of the Student

Qual. For Level-2

1

8

SHREYAS TYAGI

YES

2

8

DEEPTANSH SHARMA

YES

3

9

HARSHIT GUPTA

YES

 

 

MAYOOR SCHOOL - NCO LEVEL I (2016-17) RESULT

 

CLASS

Name of the Student

School Rank

Qual. For Level-2

Awards - W on
International / Zonal / School Award

1

6

PRATYUSH VERM A

1

YES

School Gold M edal + Participation Certificate

2

7

SUM IT TAHILIANI

3

NO

School Bronze M edal + Participation Certificate

3

7

DIVYANSHA SACHDEVA

2

NO

School Silver M edal + Participation Certificate

4

7

TANISH M AHESHW ARI

1

YES

School Gold M edal + Participation Certificate

5

8

SHREYAS TYAGI

1

YES

M edal of Excellence + Certificate of Excellence

6

8

RITUNJAYA SINGH THAKUR

3

YES

School Silver M edal + Participation Certificate

7

8

ANUKRITI SACHAN

4

YES

School Bronze M edal + Participation Certificate

8

8

DEEPTANSH SHARM A

2

YES

School Gold M edal + Participation Certificate

9

9

PRISHA M ITTAL

2

NO

School Silver M edal + Participation Certificate

10

9

PALAK SHARM A

1

YES

School Gold M edal + Participation Certificate

11

9

ASHW IN AGARW AL

3

NO

School Bronze M edal + Participation Certificate

12

10

NEELANJAN M AHATO

1

NO

School Gold M edal + Participation Certificate

 

 

 

 
 
Questions?
 
 
MAYOOR SCHOOL
VIRTUAL CAMPUS TOUR
Virtual Tour
 
SYLLABUS/
EXAMINATION SCHEDULE
SYLLABUS/ 
EXAMINATION SCHEDULE
 
Tagged Popular Searches
Public School In Noida
School Admission In Noida
Nursery Schools In Noida
List Of School In Noida Expressway
Admission Open For School
Noida Expressway Schools
Latest News
Triple Talaq : SC holds triple talaq for 6 months, asks Parliament to make a law
Posted On 22 Aug 2017

New Delhi: In a point of interest judgment, the Supreme Court on Tuesday suspended the triple talaq decision for the following a half year with immediate effect. Th..